کاربران ویندوز با قطع پشتیبانی از نسخه های قدیمی اینترنت اکسپلورر با دنیای خطرناکی مواجه شدند!!

۲۷ دی ۱۳۹۴ | ۱۷:۱۵ کد خبر : ۴۶۹۷ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۴۷۶
در بیست و دوم دی 1394 شرکت مایکروسافت بطور رسمی پشتیبانی از قدیمی ترین نسخه های اینترنت اکسپلورر را رها کرد.
کاربران ویندوز با قطع پشتیبانی از نسخه های قدیمی اینترنت اکسپلورر با دنیای خطرناکی مواجه  شدند!!

در بیست و دوم دی 1394 شرکت مایکروسافت بطور رسمی پشتیبانی از قدیمی ترین نسخه های اینترنت اکسپلورر را رها کرد.

این به معنای آن است که دیگر به روز رسانی امنیتی برای ده­ها یا صدها هزار کاربران ویندوز وجود نخواهد داشت، کاربرانی که بیشتر آنها بطور غافلانه از خطری که با آن مواجهند آگاهی ندارند .

برای مایکروسافت سازگاری با نسخه های قدیمی یک مزیت فوق العاده رقابتی است.

این نه تنها برای مهندسانی که وصله پشتیبانی ارائه می کنند بلکه برای توسعه دهندگان شخص ثالث و طراحان وب که باید از کدهای منسوخ شده پشتیبانی کنند یک کابوس تلقی می­ شود.

در اوایل سال 2014، بایستی از مایکروسافت به دلیل حمایت ده ساله از ویندوز تشکر کرد، شرکت بطور فعالانه­ای از پنج نسخه­ ی ویندوز شامل ویندوز XP، ویندوز ویستا، ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 8.1 حمایت کرد.

این طبقه ­بندی سیستم عامل، همچنین نشان دهنده ­ی 6 نسخه مختلف اینترنت اکسپلورر است. 

با پایان پشتیبانی از ویندوز xp در اپریل 2014، در نهایت پشتیبانی از نسخه های 6 و 7 اینترنت اکسپلورر پایان یافت ولی هنوز از چهار نسخه­ ی اینترنت اکسپلورر بطور گسترده استفاده می­ شود.

در 22 دی 1394 شرکت مایکروسافت به  پشتیبانی از همه ­ی نسخه های اینترنت اکسپلورر به غیر از نسخه­ های اخیر آن پایان داد. این یک خبر غافلگیر کننده نیست زیرا کمپانی از اوایل سال 2014 (حدود 18 ماه پیش) در مورد آن هشدار داده بود.

خبر 22 دی 1394 آنطور که به نظر می ­رسد نیاز به بحث و توضیح ندارد، زیرا قبلا تعداد زیادی عنوان­های ساده در مورد آن مانند اینکه مایکروسافت ­ای 8 و 9  اینترنت اکسپلورر را از رده خارج می­ کند و فقط از نسخه 11 ان پشتیبانی می­ کند منتشر شده بود.
 

واقعیت کمی پیچیده است، به عنوان مثال در ویندوز ویستا پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر 9 بطور فعلانه ­ای باقی می ­ماند، ویندوزی که در سراسر جهان دهها میلیون کاربر دارد و همچنین در ویندوز سرور 2008. اینترنت اکسپلورر 10 توسط ویندوز سرور 2012 پشتیبانی می­ شود. هیچکدام از این سیستم عامل­های نام برده شده قادر به ارتقا به نسخه­ های جدیدتر اینترنت اکسپلورر نیستند .

قسمت گفته نشده ی خبر امروز اینست که مایکروسافت همچنین به پشتیبانی از ویندوز 8 اورجینال که در سال 2012 عرضه شده بود پایان داد، ویندوزی که اینترنت اکسپلورر 10 را حمل می­ کند. کاربرانی که از ویندوز 8 استفاده می کند می­ تواند آن را به رایگان به ویندوز8.1 (که شامل اینترنت اکسپلورر 11 هست و پشتیبانی می­ شود) بروز رسانی کند.

چیزی که در مورد پایان پشتیبانی از نسخه­ های اینترنت اکسپلورر ترسناک است اینست که هیچ راهکاری برای از کار انداختن نسخه های منسوخ و پشتیبانی نشده وجود ندارد. مصرف کنندگان و کسب و کارهایی که اقدام به نصب نسخه­ های اخیر اینترنت اکسپلورر نکرده ­اند، می­ توانند با نسخه قدیمی  و پشتیبانی نشده خود به جستجو ادامه دهند. هر ماه احتمال حمله به آن­ها افزایش می­ یابد و آسیب پذیری­های جدیدی کشف می ­شوند و به صورت اصلاح نشده باقی می­ مانند.

آسیب پذیرترین جمعیت کسانی هستند که حجم عظیمی از ویندوز 7 بر روی رایانه­ های آن­ها نصب شده است. زمانی که ویندوز7  در سال 2009 عرضه شد شامل اینترنت اکسپلورر جدید 8 بود. با شروع حرکت کسب و کارها به دور شدن از ویندوز xp و اینترنت اکسپلورر 6، آن­ها خطی از برنامه­ های کاربردی کسب و کار برای اینترنت اکسپلورر 8 ساختند و بسیاری از آن­ها جلوگیری از ارتقا به اینترنت اکسپلوررهای 9و10و11 را آسانتر از بروز رسانی آن برنامه­ های کاربردی یافتند.

به همین ترتیب برخی از مصرف کنندگان که ویندوز 7 را بر روی کامپیوترهای شخصی نصب کرده­ بودند، بروز رسانی­ ها را آزار دهنده یافتند و در نتیجه آن­ها را خاموش کردند.
با توجه به تجزیه و تحلیل شرکتها نتیجه اینست که تعداد زیادی از کاربران کامپیوتر به صورت غافلانه­ای از تغییرات آگاهی ندارند و به احتمال زیادی در برابر حملات، آسیب پذیر باقی خواهند ماند.


نظر شما :